Poznaj Oxfordy

Buty oxfordy to klasyczne buty męskie. Doskonale do garnituru i odpowiednie na wyjątkowe okazje. Buty te wydaja się bardzo smukłe i wydłużone. Zakładamy je do garnituru lub do smokingu. Mają niski obcas i są zdecydowanie bardziej wysmuklone, w porównaniu do derbów. W najbardziej eleganckiej i klasycznej odsłonie, oxfordy uszyte są z naturalnej skóry, są w kolorze czarnym. W alternatywnych, współczesnych wersjach,można spotkać je w kolorze brązowym.

Oxfordy – na jakie okazje?

Kiedy zakładamy te obuwie? Czy takie buty nadają się do założenia do pracy? To buty jak najbardziej formalne. Można założyć je do garnituru i pójść do pracy, jednak już na pewno nie założymy tych butów do koszulki polo ani do polarowej czy dresowej bluzy. Wymagają dobrej oprawy: przede wszystkim skarpetek dobranych pod kolor. Pasują jak najbardziej do smokingu, żakietu oraz do fraka. Jeśli chcemy, aby oxfordy – https://patine.pl/category/obuwie-klasyczne-oxfordy miały nieco mniej formalny wygląd, wówczas trzeba wybrać te modele, które są zbudowane z zamszu lub z delikatnymi zdobieniami typu brogs.

Oxfordy w Polsce

Te które są noszone w Polsce, to typowe wiedenki, we Francji zwane richelieu. Jest to obuwie wywodzące się z Anglii, z czasów dziewiętnastego wieku. Ich historia wywodzi się z zamku Balmoral, znajdującego się w Szkocji. W klasycznej szkockiej wersji sięgają za kostkę i mają guziki – wówczas nazywamy je balmoral boots. Według innych wzięły się z uniwersytetu Oxforda, gdzie studenci zaczęli używać takich botów po raz pierwszy na terenie Anglii, odchodząc od długich butów, powszechnych jeszcze przed dwustoma laty na terenie Anglii.

Dziś oxfordy noszą również kobiety. Na salonach szczególni upodobała sobie je aktorka Olga Bołądź, której stylizacje z Oxfordami w roli głównej jednych zadziwiają, innych zachwycają. Zdecydowanie jednak oxfordy to nadal domena mężczyzn. Można je kupić w sklepach internetowych,w drogich butikach oraz w tańszych sieciówkach z obuwiem. Zdecydowanie poleca się dokupić natychmiast żelowe wkładki do tych butów, zwłaszcza gdy są ze skóry. Mimo że są eleganckie, to niestety nie są zbyt wygodne.

Comments are closed.