Historia męskich rękawiczek. Zaskakujące fakty, o których nie masz pojęcia

Dzisiaj nosi je niemal każdy, jedynie część zdaje sobie sprawę, że dawniej rękawiczki pełniły nie tylko funkcje praktyczne. Oprócz tego, że ich zadaniem była ochrona rąk przed wyziębieniem czy zabrudzeniem, miały także wymiar symboliczny. Obecnie skórzane rękawiczki zimowe stanowią najbardziej popularny sposób zabezpieczenia przed utratą ciepła z dłoni. A kiedyś? Przeczytaj, jaką rolę dawniej odgrywał ten element garderoby.

Praktyczny wymiar rękawiczki – starożytność

Nakrycia dłoni znano już w czasach antycznych, choć pod zupełnie inną postacią niż tą, którą wykorzystujesz dzisiaj. W Egipcie były to swego rodzaju kieszonki pozbawione otworów na palce. Wykonywano je z jedwabiu. Ochraniały ręce (głównie pań) przed zabrudzeniem podczas spożywania posiłków. Wiele lat minęło, zanim Egipcjanki otrzymały ulepszone rękawiczki z odrębnym miejscem na kciuk, co znacznie poprawiło wygodę… jedzenia.

Grecy również stosowali ochronę dłoni podczas uczt. Były to skórzane rękawiczki, które nie tyle miały uniemożliwiać zabrudzenie kończyn, a zabezpieczać je przed poparzeniami. Nie stosowano bowiem żadnych sztućców, a gorące posiłki jedzono rękami. W tyle nie pozostali Rzymianie, którzy wykorzystywali rękawiczki dokładnie w tym samym celu co mieszkańcy Aten.

Z kolei Persowie znaleźli ich inne zastosowanie. Zarówno męskie, jak i damskie rękawiczki ze skóry, miały zabezpieczać dłonie przed otarciami podczas jazdy konnej. Dopiero Galowie tak naprawdę spostrzegli, że rękawiczki okazują się przydatne podczas chłodnych dni i pomagają utrzymać ciepło. Z tego powodu można mówić, że to dzięki nim pojawiły się rękawiczki zimowe.

Czarne rękawiczki męskie

Średniowiecze – piękno wkracza na salony

Doskonale wiesz, że galanteria skórzana buduje Twój image. Stanowiąc gustowne dopełnienie całej stylizacji, wpływa na elegancki wygląd. O tym, że rękawiczki kreują wizerunek, wiedziano już w czasach średniowiecza. Początkowo były one stosowane jako ozdoba jedynie przez kościelnych dostojników, która miała podkreślać dobrą sytuację materialną. Szybko jednak zaczęły wkraczać na dwory. W tym aspekcie rozprzestrzeniły się głównie modele damskie. To przede wszystkim panie stosowały tę część galanterii w celach estetycznych. Nie znaczy to jednak, że rękawiczki męskie nie weszły do kanonów mody. Mówi się, że król Karol VI Szalony posiadał ponad 250 par tych gustownych dodatków do odzieży.

Średniowiecze to zatem okres, w którym doceniono przede wszystkim funkcjonalność rękawiczek. Dopiero Francja XVII wieku okazała się miejscem, w którym rękawiczki zostały istnym wyznacznikiem mody. Od tego momentu wartość rękawiczek jako ozdobników stylizacji tylko rosła. Aż do dziś – gdzie estetyka odgrywa przecież olbrzymią rolę w codziennym ubiorze.

Rękawiczki jako symbol

Nakrycie dłoni funkcjonowało w kulturze również w wymiarze symbolicznym. Rzucenie rękawiczki oznaczało wyzwanie na pojedynek. Subtelne jej opuszczenie przez damę było sygnałem do poszukiwania miłości. Ofiarowanie specjalnie zdobionych wyrobów rycerzowi miało okazywać uczucie, wierność i oddanie. Ta część garderoby pojawiała się także w hollywoodzkich filmach. Aktorki wykorzystywały ją jako element zalotnej, erotycznej gry, a panowie akcentowali nimi swój twardy charakter. Wystarczy wspomnieć kreacje stworzone przez Audrey Hepburn, czy Sylvestra Stallone w słynnej Cobrze.

Podsumowanie

Obecnie skórzane rękawiczki męskie i damskie to najbardziej powszechny sposób ochrony rąk przed chłodem w trakcie zimowych dni. W przeszłości sposoby ich zastosowania, a także znaczenia, były różne – co opisaliśmy powyżej.

Cenisz sobie wygodę, elegancką estetykę i trwałość? Jeśli tak, z pewnością posiadasz już rękawiczki lub jesteś zainteresowany ich zakupem. Jeżeli poszukujesz komfortowych, gustownych i ocieplanych rękawiczek zimowych, sprawdź ofertę napo gloves. Proponujemy zarówno modele męskie, jak i damskie oraz specjalne rękawice do samochodu. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz! Serdecznie zapraszamy.

Comments are closed.